يکشنبه ١٠ فروردين ١٣٩٩ فارسي|English|Urdu
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
آرامگاه سعدي - شيراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش بازديد دکتر پور محمدي معاون محترم سازمان برنامه و بودجه كشور به همراه جناب آقاي سيد محمد علي حسيني سفير محترم جمهوري اسلامي ايران در پاكستان و هیات همراه از مرکز تحقیقات فارسی ايران و پاكستان در اسلام آباد

روز چهارشنبه مورخ30 بهمن ماه 1398 دکتر پور محمدي معاون محترم سازمان برنامه و بودجه كشور ،جناب آقاي سيد محمد علي حسيني سفير محترم جمهوري اسلامي ايران در پاكستان و هیات همراه از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان بازديد بعمل آوردند. ميهمانان در این بازدید از بخشهای مختلف مرکز بازدید و از نزدیک با فعالیت های این مرکز آشنا شدند.

" محمد رضا كاكا"، سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان و مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان اسلام آباد ضمن عرض خيرمقدم و تعارفات معمول درباره مرکز گفت : دولت‌های ایران و پاكستان در سال 1349 مركز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاكستان را تاسیس كردند و موافقت‌نامه‌هایی نیز در این زمینه مبادله و به امضا رسید .

از آن سال تا كنون پروژه جمع‌آوری و خریداری نسخه های خطی فارسی كه نزد مردم پاكستان بوده و یا درخانه‌های آنان وجود داشت آغاز شد.

آنچه سبب ارزش بالای مركز تحقیقات زبان فارسی پاكستان شده ، وجود نسخ خطی بی‌نظیری است كه به اعتراف كارشناسان نمونه‌های آن در دیگر نقاط جهان یافت نمی‌شود.

همچنین كتابخانه "گنج بخش" مركز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاكستان، گنجینه گرانبها و سند ذی قیمت حیات زبان فارسی در منطقه شبه قاره می باشد که برای ادامه حیات خود نیازمند توجه جدی از سوی نهادهای ذیربط در داخل كشور است.

این کتابخانه گنجینه ای عظیم در بخش فرهنگ و تاریخ كشورمان است كه مرزهای سرزمینی كشورمان را در نوردیده و مورد استفاده فارسی زبانان و علاقه مندان به زبان فارسی قرار می گیرد.

دهها هزار كتاب نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس و بی نظیر متعلق به قرون گذشته كه حدود 80 درصد آنها به زبان فارسی است،حدود 400 نسخه خطی قرآن کریم در این مرکز  نگهداری می شود وبرای پاسداشت این گوهر گرانبها، حفظ و نگهداری شایسته از آن، حمایت شایسته و درخور از سوی دستگاه های ذیربط در داخل جمهوری اسلامی ایران را طلب می كند.

وضعیت نگهداری كتاب ها و اسناد، نسخه های چاپ خطی و سنگی در این مركز با توجه به هوای گرم و مرطوب پاكستان به ویژه فصل تابستان و کمبود فضای کافی، تهدید جدی برای این گنجینه به شمار می رود و این نسخه های خطی به دلیل نبود استانداردهای لازم برای نگهداری و مرمت  آرام آرام رو به فرسودگی است.

به همین رو برای حفظ این نسخ درحال حاضر و با امکانات موجود به اسكن و تصویربرداری  از كتاب ها به طور روزانه پرداخته می شود به به دلیل امکانات محدود این روند به کندی پیش می رود.

در این مرکز به طور روزانه محققان، پژوهشگران و دانشجویان زبان فارسی از این مركز برای انجام پژوهش ها و تحقیقات خود استفاده می كنند.

وجود نسخه های كمیاب فارسی و آثار گرانسنگ در این مركز میزبانی پژوهشگران و دانشجویان فراوان در بخش تحقیقات و پژوهش زبان فارسی رابوجود آورده است.

 پس از تاسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اسلامی در سال 1374، مركز تحقیقات زبان فارسی به گروه زیرمجموعه این سازمان منتقل شد و پس از آنكه "بنیاد سعدی" در سال 1393 شكل گرفت، مركز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاكستان از سال 1394 جزو زیر مجموعه بنیاد سعدی قرار گرفت و در حال حاضر با حکم سرپرستی از سوی جناب آقای دکتر حداد عادل ریاست محترم بنیاد سعدی تحت سرپرستی رایزنی فرهنگی اسلام آباد می باشد و علیرغم مشکلات فراوان خود هموراه از این مرکز صیانت می نماید.

طبق قرارداد دهه های گذشته میان ایران پاكستان، برای تامین یك ساختمان مناسب برای این مركز، پاكستان متعهد شد زمین مورد نیاز را تامین كند و ایران هم هزینه ساخت آن را تقبل كند.

پاكستان بیش از 20 سال پیش زمینی مناسبی در منطقه ای دانشگاهی-فرهنگی در اسلام آباد در اختیار مركز تحقیقات قرار داد و در سال 1374 حتی كلنگ احداث این مركز از سوی رئیس جمهوری وقت ایران در مراسمی با حضور غلام اسحاق خان رئیس جمهوری وقت پاكستان به زمین زده شد اما به دلایل مختلف ساخت این مرکز متوقف گردید.

 نگهداری این مركز، وظیفه ای فرا ملی است

سرپرست مركز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاكستان نیز در  خصوص مشكلات موجود در نگهداری كتاب ها و اسناد تاریخی آن گفت: از سال 1349 كه مركز تحقیقات زبان فارسی رسما پایه گذاری شد، به دلیل نداشتن جا و مكان مشخص و مناسب، تا به امروز چندین بار نقل مكان كرده است.

"محمدرضا كاكا" ادامه داد: هر بار نقل مكان برای این مركز كه مسئول نگهداری از یك گنجینه بسیار ارزشمند از آثار چند صد ساله فرهنگی-تاریخی به عنوان سندی از حقانیت ایران و زبان فارسی در تمامی منطقه شبه قاره است، آسیب های جبران ناپذیر به كتاب ها و اسناد این گنجینه وارد می كند.

كاكا گفت:این گنجینه نفیس با همت و همكاری مردم پاكستان و مسئولان ایرانی مركز تحقیقات به مرور زمان تكمیل شده و اینك یكی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران و پاكستان به حساب می‌آید، زیرا بزرگ‌ترین مركز نگهداری نسخ خطی زبان فارسی در خارج از كشور است.

سرپرست مركز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاكستان در بخش دیگری از سخنانش گفت:تنها دغدغه موجود ، محل نگهداری نسخه های خطی است كه نیاز به جایگاه ویژه و خاص دارد و علاوه بر فضا به ابزارهای خاصی نیز نیاز است كه باید برای حفظ این میراث مكتوب بشری ، مسئولان نیز برای نگهداری آن تدبیر كنند.

وی پیشنهاد كرد:حال كه زمینه و شرایط ساخت ساختمان جدید مركز تحقیقات زبان فارسی فراهم نیست، دو دولت ایران و پاكستان تلاش كنند تا ساختمانی از سوی دولت پاكستان به این مركز اختصاص یابد تا از جابجایی های مكرر نیز جلوگیری شود.

پاكستان میزبان بزرگ‌ترین مجموعه خانه‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور است و حدود 11 درصد از تمامی مراكز فرهنگی خارج از كشور ایران در خاك این كشور قرار دارد.

بر اساس برخی گزارش ها، مردم پاكستان بین تمامی كشورهای جهان بیشترین علاقه را به ایران اسلامی داشته و با 79 درصد ابراز علاقه به انقلاب اسلامی ایران در صدر قرار دارند


١١:٥١ - 1398/12/06    /    شماره : ٧٤٥٩٢٤    /    تعداد نمایش : ١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
روش تدريس زبان فارسي

بنياد انديشه اسلامي نشريات

مصطفي فاونديشن

ویژہ نامہ بیداری اسلامی ﴿پیغام آشنا﴾

فيس بك رايزني- اسلام آباد

خبرگزاري قرآني ايكنا

تبريز پائتخت گردشگري كشورهاي اسلامي

كتابخانه سازمان فرهنگ ارتباطات جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

بنیاد سعدی

مدارس اسلامی

اوقات شرعي

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان

مجتمع آموزشی امام حسین (ع) اسلام آباد

ايران ياد

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر رياست جمهوري

خانه هاي فرهنگ ج.ا.ايران در پاكستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 128789
Visitorsofday : 116
Visitorsofpage : 417132
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.1250

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت