جمعه ١٥ فروردين ١٣٩٩ فارسي|English|Urdu
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
آرامگاه خيام - نيشابور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری سیمنار علمی و دانشگاهی تحت عنوان ” ”نقش امام خميني(ره) در معماري انقلاب اسلامي در جهان معاصر“ در دانشگاه قائداعظم- اسلام آباد

همزمان با چهل و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران روزپنجشنبه مورخ 24 بهمن ماه 1398 ، سمینار "”نقش امام خميني(ره) در معماري انقلاب اسلامي در جهان معاصر“ در سالن همایش دانشکده اقتصاد به همت و با مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و بخش تاریخ دانشگاه قائد اعظم در شهر اسلام آباد و با حضور شخصیتهای علمی،فرهنگی ، دانشگاهی و اساتید و دانشجویان این دانشگاه و سید محمد علی حسینی سفیرمحترم اسلامی جمهوری ایران در پاکستان، محمد رضا کاکا سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت اسلامی جمهوری ایران در اسلام  آباد، دکتر محمد علی رئیس دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد، دکتر تنویر انجم رئیس دانشکده تاریخ، دکتر قندیل عباس استاد روابط بین الملل دانشگاه قائداعظم ،دکتر سید وقار علی شاه برگزارگردید.

آغاز برنامه با تلاوت کلام الله مجید ، سرود هر دو كشور ايران و پاكستان نواخته شد و سپس پخش مستندهایی به زبان اردو و انگلیسی درخصوص تاریخ انقلاب اسلامی، دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب در حوزه های مختلف از جمله پیشرفت های علمی، دانشگاهی، اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی در منطقه و سطح بین الملل با استقبال گرم از سوی شرکت کنندگان همراه بود. 

سخنرانان در این سیمنار با تمجید از مقاومت مردم ایران در برابر نظام ظالمانه شاه ایران که خود را پلیس آمریکا در منطقه می دانست،گفتند، مردم ایران درس واقعی پیروی از فرمان خداوند در قرآن را برای دیگر ملت ها آموختند.آنان با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه های مختلف از جمله علمی، فن آوری و دانشگاهی بر ضرورت تعمیق این همکاری ها با پاکستان تاکید کردند.

سید محمد علی حسینی سفیرمحترم جمهوری اسلامي ایران در اسلام آباد : پیشرفت و توسعه روز افزون ملت ایران پس از انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف بر همگان عیان است و ما امروز سابقه درخشانی در تمامی زمینه های علمی، آموزشی، دانشگاهی و فن آوری داریم. وی با اشاره به جایگاه برتر اسلامی جمهوری ایران در منطقه و جهان درخصوص توسعه فناوری نانو، علوم هسته ای، تولید بومی دارو، فن آوری ربات، اعلام کرد، سفارت ایران در پاکستان آماده کمک به تقویت مناسبات میان ایران و پاکستان در حوزه های علوم، آموزش و توسعه مناسبات دانشگاهی است. وی افزود، ایران آماده میزبانی از دانشجویان پاکستانی مقطع دکترا که پایان نامه آنان مرتبط با ایران می باشدرا دارد..ایشان  گفت: متاسفانه امروز کشورهای اسلامی نسبت به سایر کشورهای جهان در زمینه علوم و فناوری عقب مانده اند و انتظار می رود دانشمندان، اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه های کشورهای اسلامی گام های مشترکی برای جبران نقاط ضعف و تقویت جایگاه علمی ملت های مسلمان بردارند.وی تاکید کرد: ما در صورت عدم پیشرفت علمی به طور مستمر در معرض تهدید دشمنان تمدنی، فرهنگی و سیاسی خواهیم بود و تنها هنگامی می توانیم از سد این تهدیدها عبور کنیم که جایگاه توسعه علمی خود را تقویت بخشیم.سید حسینی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه کاهش آسیب پذیری یک کشور محدود به حوزه های نظامی و سیاسی نیست، گفت، نتیجه ۴۱ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران موقعیت قوی امروز ما در سطح منطقه و جهان به ویژه مربوط به حوزه های پزشکی، نانو، صنایع پایه دانش، هوافضا و سایر بخش ها است.

پروفسور دکتر محمد علی رئیس دانشگاه قائداعظم پاکستان : ضمن قدردانی از حضور سفیر ایران و سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد گفت، چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران تبریک می گوییم از قدردان حمایت بی دریغ و همیشگی آنان از مردم پاکستان هستیم. وی تاکید تاکید کرد، ایران همواره در شرایط سخت چه پیش از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از مردم پاکستان حمایت کرده و ما نیز امروز این پیام را مخابره می کنیم که پاکستانی ها نیز همواره و در هر شرایطی اطمینان خواهند داد که درکنار برادر مسلمان ایرانی خود هستند. ایشان توسعه همکاری های ایران و پاکستان به ویژه در حوزه علمی، دانشگاهی، تبادل اساتید و دانشجویان را مهم برشمرد و گفت، باید از مشترکات فرهنگی، دینی، مذهبی و اجتماعی میان دو کشور جهت تعمیق مناسبات بهره برداری شود.وی در پایان سخنان خود از تلاشهای خانم دکتر تنویر انجم رئیس گروه تاریخ این دانشگاه و همکاران وی نیز تشکر و قدردانی نمود.

دکتر محمد علی از آمادگی این دانشگاه برای همکاری نزدیک با سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد جهت تقویت پیوند میان مراکز دانشگاهی، تبادل هیات های علمی و میزبانی از دانشجویان به ویژه مقاطع دکترا خبر داد. وی با تمجید از پیشرفت چشمگیر جمهوری اسلامی ایران و توانمندی های بالای این کشور در حوزه علمی، فناوری نانو، علوم انسانی و ژنتیک، افزود،ایرانیان دارای تاریخ پرافتخاری هستند و لازم است که ما از آنان بیاموزیم. 

دکتر سید وقار علی شاه از اساتید برجسته این دانشگاه با تمجید از شعار نه شرقی و نه غربی از جانب حضرت امام خمینی (ره)  و مردم ایران و پیشرفت چشم گیر این کشور بدون وابستگی به دیگر کشورها، افزودند، برخی از بازیگران منطقه ای و بین الملل به دنبال خلل در روابط و همکاری های دوجانبه ایران و پاکستان هستند و باید این موانع را با مشارکت و همکاری های نزدیک از بین برد.وی در پایان سخنان خود از همکاری صمیمانه محمد رضا کاکا سرپرست ، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد و همکاران وی همچنین حضور سفیر محترم ایران در این دانشگاه تقدیر و قدر دانی بعمل آورد.

دکتر قندیل عباس استاد روابط بین الملل و علوم سیاسی این دانشگاه طی مقاله و سخنان خود را درخصوص تاریخ انقلاب اسلامی ایران ارائه داده عرصه های مختلف، قبل انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی ایران ،سعی ،تلاش و زحمات رهبر کبیر حضرت امام خمینی (ره) برای انقلاب اسلامی . همچنین سفر به کشورهای خارجی از جمله فرانسه بدلیل تبعید از سوی رژیم پهلوی آن زمان و مقاومت آن مرد مجاهد علیه رژیم شاه و جنگ ایران وعراق را طی تحقیقات علمی خود ارائه داد.وی به روابط ایران و پاکستان و همکاری های دو جانبه را اشاره کرد.ایشان در پایان سخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای در خصوص مسئله کشمیر اشاره کرد و گفت، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی و همسایه پاکستان مطرح است و حمایت بی دریغ رهبر معظم لایق قدر دانی است، وکلیپی نیز ازسخنان رهبری در موردکشمیر پخش نمودند.

محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد: تشكر و سپاس قلبي خود از حضور شخصيت هاي علمي ،استادان، دانشجويان، بویژه جناب آقای پروفسور دکتر محمد علی ریاست محترم دانشگاه ، جناب آقای حسینی سفیر محترم ج.ا.ایران  و سرکارخانم دکتر تنویر انجم رئیس محترم دپارتمان تاریخ در گراميداشت چهل و یکمین سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران ابراز نمود وطی سخنانی گفت، این فرصت را مغتنم می شمارم که به روح پرفتوح و ملكوتي معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) و شهداي عظيم الشان انقلاب اسلامي و شهیدان مقاومت خصوصا سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی كه با نثار خون خود درخت طيبه اسلام، آزادي و استقلال كشور ما را حياتي دوباره بخشيده اند درود بفرستم.وی گفت، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام سیاسی ایدئولوژیک و انقلابی بر شالوده گفتمان انقلاب اسلامی یا همان منظومه فکری امام خمینی (ره) استقرار یافته است. این گفتمان در سال 1357 پدیدار شد و توانست با گردآوردن مفاهیم مختلفی مانند استقلال، آزادی، عدالت، استکبارستیزی، مستضعفین، جهاد، شهادت و... در یک زنجیره حول‌محور (اسلام ناب محمدی)، منظومه معنایی مستقلی را تشکیل دهد و پس از فائق آمدن بر گفتمان‌های رقیب مانند لیبرالیسم غرب‌گرا و کمونیسم شرق‌گرا، به جایگاه محوری در جامعه ایرانی ارتقا یابد و رهبری فکری و ایدئولوژیک توده‌های مردم را در دست بگیرد.وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت وگفت بررسی رفتار و نگرش عمومی ایرانیان آشکارا نشان می‌دهد، مفاهیم گفتمانی انقلاب اسلامی در ذهن اکثریت مردم رسوب کرده است به طوری که آنان همچنان بر سر معانی تولید شده توسط این گفتمان و تفسیر آن از جهان، متفق هستند. پیوند عمیقی میان توده‌های جامعه و ولایت فقیه به عنوان نقطه کانونی انقلاب اسلامی وجود دارد. گفتمان انقلاب اسلامی ،استکبار ستیزی و ایستادگی در برابر آمریکابه عنوان شیطان بزرگ و محور نظام سلطه یک اصل است.گفتمان انقلاب اسلامی،گفتمان حمایت از محرومین و مستضعفین عالم و به ویژه ملت مظلوم فلسطین و کشمیر است.

وی افزود، اميدوارم گفتمان انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن اين فرصت را براي علاقمندان و پژوهشگران به ج.ا.ایران در كشور پاكستان فراهم نمايد تا گامهای موثری در توسعه روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور برداشته شود. ایشان در پايان سخنان خود از همكاري ریاست محترم دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد و سرکار خانم دکتر تنویر انجم ،کمیته علمی و همکاران ایشان در دپارتمان تاریخ دانشگاه مذکور بخاطر فراهم آوري برگزاري این برنامه صميمانه تشكر و قدرداني نمود. در پايان رئيس دانشگاه قائداعظم لوح ياد بود اين سمينار به سفير محترم جمهوري اسلامي ايران و سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان، به همراه دستهاي گل به ميهمانان تقديم كرد.

در این سمینار توسط دپارتمان تاريخ دانشگاه قائداعظم و رايزني فرهنگي كشورمان مسابقه مقاله نويسي در موضوع انقلاب اسلامي ايران و نقش حضرت امام خميني(ره) در انقلاب شكوهمند اسلامي فراخوان مقاله داده شد. دانشجويان رشته هاي مختلف اين دانشگاه بيش از 40 مقاله در اين مسابقه ارائه دادند كه 30 مقاله برتر توسط كميته علمي استادان اين دانشگاه مورد بررسي قرار گرفت و به مقالات  برتر طي مراسمي باحضور سفير كشورمان در پاكستان و رئيس دانشگاه قائداعظم به شش نفر از دانشجويان برتر اين مسابقه جوايز نقدي توسط رايزني فرهنگي اهداء گرديد و همچنين به همه شركت كنندگان در اين مسابقه گواهينامه نيز تقديم شد. 


٠٨:٠١ - 1398/11/28    /    شماره : ٧٤٥٦٦٥    /    تعداد نمایش : ١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
روش تدريس زبان فارسي

بنياد انديشه اسلامي نشريات

مصطفي فاونديشن

ویژہ نامہ بیداری اسلامی ﴿پیغام آشنا﴾

فيس بك رايزني- اسلام آباد

خبرگزاري قرآني ايكنا

تبريز پائتخت گردشگري كشورهاي اسلامي

كتابخانه سازمان فرهنگ ارتباطات جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

بنیاد سعدی

مدارس اسلامی

اوقات شرعي

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان

مجتمع آموزشی امام حسین (ع) اسلام آباد

ايران ياد

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر رياست جمهوري

خانه هاي فرهنگ ج.ا.ايران در پاكستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 128836
Visitorsofday : 7
Visitorsofpage : 417279
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.7251

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت